A macskák több módon kommunikálnak. Dorombolnak, hangokat adnak, testtartást, fül-, száj- és farokmozgást használnak jelzéseikre. A dorombolás általában örömet és elégedettséget jelent. A macska nyávogással a figyelem felkeltésének szándékát jelzi. Rövid, magas hangú nyávogással a gazdáját keresi, hangosabb, kitartó nyávogással valamit kér, számára kellemetlen helyzetben dühös, hangos nyávogással jelez.
[wp_ad_camp_1]
Testbeszédéből az is megállapítható, hogy éppen hogyan érzi magát. Hangulatának változását először mindig az arckifejezés megváltozása jelzi, a testtartás csak ezután fejezi ki az éppen aktuális kedélyállapotát.
Az elégedett macska testtartása teljesen ellazult, félig lecsukott szemmel nyújtózkodik, lassan kinyújtja és visszahúzza karmait, vagy a hátsó lábain üldögél, farkát maga köré csavarja.
Az éber macska hegyezi a fülét.
A nyugtalan macska lelapulva kuporog, mellső mancsait szügye alá húzva, farka szorosan a teste mellett van.
Az ideges macska hátrarántja a fülét, egy nagyon ijedt.
Nagyon agresszív macska fülei szinte teljesen hátrasimulnak a fejére.
A felpúposított hát a macskáknál a túlerővel szembeni félelem jele, ez egy jellegzetes testtartás, ami tulajdonképpen csak blöff a részükről, pont a félelmük miatt.
Ugyancsak sokmindenről árulkodik a macska faroktartása. Amikor simán lóg, akkor a cica hangulata normális. Ha olyan, mint egy üvegmosókefe, akkor riadt, ha lelapítja a testét és hátrameredő farka meg-megrándul, akkor éppen nagyon koncentrál valamire vagy feszült valamitől. A függőlegesen égnek meredő farok az állat nyájas hangulatát jelzi. Az a macska, amelyik örömmel üdvözli a gazdáját, valószínűleg magasan tartja a farkát. A farok végének kis csóválása örömet jelez vagy várakozást. Ha a farkcsóválás erősebbé válik, akkor az a macska ingerültségét jelzi, akkor pedig, ha az egész farkát mozgatja biztos, hogy a következő pillanatban megvalósítja elképzeléseit, készülj fel a támadásra!