Nyakunkon van az ajándékozási periódus, tehát érdemes már most pár ötletet kitalálni, átgondolni, hogy mivel is lepd meg a szeretteidet, barátaidat. Szerencsére egyre divatosabbak a saját készítésű ajándéktárgyak. A kérdés csak, hogy mit is készítsünk. A méhviaszból készült gyertyával például biztosan örömet okozhatsz másoknak. Most eláruljuk hogyan is kell gyertyát önteni.
[wp_ad_camp_1]
Először is kell pár régi újság. Az újságpapírt nyisd szét, majd terítsd le velük az asztalt, így a megolvadt viaszcseppeket könnyen el lehet később távolítani. Az olvasztásnál használj egy olyan edényt, amelyet nem sajnálsz akár kidobni sem. A viaszt csakis alacsony lángon szabad felolvasztani, ez hatvanhárom fokon következik be. Ha nagy lángon kezdesz neki az olvasztásnak, akkor a viasz könnyen kifuthat az edényből, így lángra is kaphat. Az sem jó viszont, ha még nem elég meleg a viasz, mivel ebben az esetben a kész gyertya réteges lehet, ami persze nem néz ki túl jól.
A méhviasz leginkább akkor lesz megfelelően eldolgozható, ha elérte a nyolcvan fokot, és utána lassan hűlni kezd. A méhviaszt méhészeti boltokban vásárolhatod meg. A kanóc kiválasztása mindig attól függ, hogy mekkora gyertyát szeretnél önteni. Természetesen a kisebb gyertya esetében egy vékonyabb, amíg nagyobb gyertyánál vastagabb kanóc kell.
Lyukaszd ki egy műanyag pohár alját, helyezd bele a kanócot, majd ragasztószalaggal fedd el a lyukat, a kanóc felső részét ezután erősítsük rá egy fadarabkára, amely átéri a pohár száját. A már megolvasztott méhviaszt öntsd bele a pohárba. Amikor teljesen megszilárdult, akkor műanyag poharat le kell vágni a gyertyáról és ezzel kész is a folyamat. Ha egyszerűbben akarod megoldani a dolgot, akkor vásárolhatsz azonnal viaszlapokat, melyek a kéz melegétől már felolvadnak és formázhatóak lesznek.