A hólyagsérvet, más néven hólyag prolapsust, a hólyag hüvelybe esése jellemzi. Mik ennek a betegségnek az okai, tünetei és kezelése? A húgyhólyag a medence területén, a medencecsontok között található. Izmokból áll, amelyek egy léggömb alakú szervet alkotnak, amely kitágul, amikor megtelik vizelettel.
A vizeletürítés során a húgyhólyag kiürül, mivel a húgycső kivezeti a vizeletet a szervezetből. Nőknél a hüvely falai támogatják a hólyagot. Az életkor előrehaladtával vagy az ismétlődő szülések által a szervezetben okozott stressz hatására a hüvelynek ez a fala legyengül. Ha romlik, hólyag prolapsus léphet fel, ami azt jelenti, hogy a hólyag már nincs megtámasztva, és a hüvelybe esik. A hólyagsérv olyan állapot, amelyben a hólyag és a hüvelyfal körüli támasztószövetek meggyengülnek és megnyúlnak, lehetővé téve a hólyag és a hüvelyfal beesését a hüvelybe. A hólyagsérv a kismedencei szervek prolapsusának leggyakoribb típusa. A kismedencei szervek prolapsusa akkor fordul elő, amikor a hüvely falai, a méh vagy mindkettő elveszti normál támasztékát, és a hüvelybe vagy a hüvelynyíláson keresztül beesik vagy kidudorodik.
A betegség meglehetősen gyakori, a szakértők becslése szerint a nők közel felének van valamilyen kismedencei prolapsusa. Azonban sok más nőnek nincsenek tünetei, így az állapot aluldiagnosztizált, és nem ismert, hogy pontosan hány nőt érint. Egy régebbi tanulmány, a Women’s Health Initiative becslése szerint a húgyhólyag prolapsus prevalenciája 34,3% volt azoknál a nőknél, akiknek még van méhük, és 32,9% azoknál a nőknél, akiknél méheltávolítás volt. A kórtörténet tekintetében az orvos kérdéseket tehet fel olyan tünetekkel kapcsolatban, mint a duzzanat vagy csomók a hüvelyben, a kismedencei nyomás vagy nehézség és a vizelet inkontinencia, a terhesség és a születési előzmények stb.