Noha népszerűsége egy időben jelentősen lecsökkent, a mezőgazdaság ma már ismét egyre vonzóbb ágazatnak tekinthető, főképp, mert ahogy sok más területen, úgy itt is folyamatosnak mondható a szakemberhiány.
Ennek tükrében kiemelten örömteli, hogy az aranykalászos gazda képzés bizonyítvány előképzettség nélkül is rendkívül rövid idő alatt megszerezhető. Ez azonban korántsem jelenti azt, miszerint a tananyag ne térne ki minden fontos területre. Előzetesen ugyan nem biztos, hogy sokan gondolnák, ám ahhoz, hogy a mezőgazdaságban sikeresen helytálljunk, a növénytermesztés módszertana mellett kulcsfontosságú ismernünk az állattartás alapjait is. E kettő ugyanis rendkívül szorosan összetartozik és a legtöbb gazdaságban egyszerre vannak jelen, eredményességük pedig sokszor egymástól függ. Az aranykalászos gazda ezért tökéletesen ismeri nem csak a jószágok optimális élőhelyének kialakítását, de a leggyakoribb betegségekkel, azok megelőzésével és persze a takarmányozás technikáival is pontosan tisztában van.
Ugyanakkor gyakorta az aranykalászos gazda feladata az abrak előállítása, megtermesztése is. Ez egy rendkívül komplex feladatkör, ami rengeteg tapasztalatot kíván, ám szerencsére a tanfolyam során a legfőbb tudnivalókat pár hónap alatt sikeresen elsajátíthatjuk. Különösképp akkor van ennek kardinális jelentősége, ha a végzettség birtokában önállóan szeretnénk egy gazdaságot üzemeltetni, vagy őstermelőként tevékenykedni. Tudniillik ehhez elengedhetetlen ismerni a talaj előkészítés metódusának minden részletét, a vetést, az öntözést, a tápanyagok kezelését és természetesen a betakarítást is. Emellett egy aranykalászos gazda tisztában van azzal is, hogyan kell vezetni egy teljes mezőgazdasági vállalkozást, így a tananyag tartalmazza a költségvetéskezelés, valamint az eszközkezelés legfontosabb részleteit is.